Blok "Kulturalny bibliotekarz" rozpoczynamy wykładem Magdaleny Biniaś-Szkopek i Magdaleny Marcinkowskiej. Dziewczyny opowiedzą o działalności kulturalnej bibliotek naukowych na przykładzie Biblioteki Kórnickiej PAN.
*************************************
Podstawą jest informacja o bibliotece i jej zbiorach, która dociera do potencjalnych użytkowników. Biblioteka Kórnicka ma piękną historię i zachwycające zbiory. Co zrobić, żeby więcej osób o tym wiedziało? Do kogo i w jaki sposób kierować działalność kulturalną biblioteki naukowej?
************************************
Wykorzystując potencjał turystyczny Zamku Kórnickiego można zaprosić wszystkich zainteresowanych do bliższego poznania zbiorów specjalnych biblioteki. Temu służy duży, realizowany z funduszy Unii Europejskiej, projekt "Najcenniejsze klejnoty kultury".
************************************
Projekt skierowany dla wszystkich: młodszych i starszych. Wystartował w styczniu tego roku, obejmuje on trzy bloki tematyczne: dzieje rękopisów, starodruków i książek XIX/XX-wiecznych oraz cykl wystaw „Weekendy majowe”.
Zajęcia teoretyczne (wykłady np. o historii książki) połączono z warsztatami praktycznymi, gdzie uczestnicy mogli np. samodzielnie wykonać papier czerpany.
Podsumowując: biblioteki mogą i muszą się promować. Wystarczy chcieć, pomyśleć i realizować pomysł :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz